Pomorie – Bulharský vodní ráj

Třetí největší město na bulharském pobřeží, to je Pomorie, která je centrem stejnojmenného letoviska nacházejícího se na jihu Bulharska ve vzdálenosti přibližně 20 kilometrů od Burgasu, kam se dá z ČR snadno dostat letadlem 

Turisty sem navíc lákají nejenom průzračné vody Černého moře, jež omílá břehy Pomorie, ale zároveň tato dovolenková oblast je proslulá díky svým lázním. Je balneologickým centrem, které zásluhou léčivých minerálních pramenů a bahna, jež je extrahováno z Pomorijského jezera během výroby soli, pomáhá v léčbě kupříkladu respiračních obtíží a zároveň napomáhá dokonalému odpočinku. 

Další atrakcí tohoto letoviska, jež je úzce spjata s vodou, je pomorijský přístav, v němž kotví desítky plachetnic a který spojuje toto město s Varnou či Nesebarem – tento přístav je i perfektním útočištěm pro večerní romantické procházky. Zkrátka Pomorie je bulharským vodním rájem, obzvláště když přihlédneme k faktu, že v okolí se nacházejí ty nejlepší bulharské aquaparky či ke skutečnosti, že pláže Pomorie jsou vhodným prostředím pro rybaření a potápění.  

Klidné a malebné letovisko s příjemným klimatem 

Samotné město Pomorie se nachází na úzkém skalnatém poloostrově, jež z něj dělá vskutku oku lahodící záležitost – osvětlená noční Pomorie vystouplá do vod Černého moře totiž vypadá na pohled i na fotkách fantasticky. Co se týče zdejší atmosféry, tak lidé tu jsou vskutku přátelští a pohostinní a zároveň jde o město, jež je zásluhou nízkého počtu stálých obyvatel (necelých 14 tisíc) klidné – ideální pro ty, jež hledají tichou dovolenou. 

Dovolenou v Pomorii vám je připraveno zpříjemnit i kompletní turistické zázemí. Mezi zdejší turistickou infrastrukturou samozřejmě nechybí výborné restaurace a bary, kde budete mít možnost ochutnat tradiční i moderní bulharskou kuchyni, a přímo ve městě je též nemocnice – v případě potřeby se vám tu tedy rychle dostane lékařská péče. 

V neposlední řadě se nesmíme opomenout zmínit o zdejších nádherných plážích. Délka pomorijských pláží přesahuje 5 kilometrů, přičemž z valné většiny jsou pokryty hebkým zlatavým pískem, jenž přímo vybízí k chůzi naboso. Při pobytu na pláži se navíc můžete prakticky jistě těšit na sluníčko (to zde svítí více než 2 250 hodin v roce) a příjemné teploty – teplota vzduchu a vody se přes léto pohybuje kolem přijatelných 25 °C. 

Kam se jet podívat v okolí Pomorie? 

Jednou z hlavních atrakcí poblíž Pomorie je již zmíněné Pomorijské jezero, které patří k vůbec nejslanějším jezerům nejenom v Evropě, ale i na celém světě! Krom výhledů na slané laguny můžete zavítat i do muzea, jež je kompletně věnováno pouze soli. 

Blízké okolí Pomorie je taktéž charakteristické vysokým výskytem starobylých architektonických památek a historických staveb. Jmenovitě k návštěvě vybízejí například klášter sv. Jiří či thrácká nekropole (pohřebiště) 

Lákadlem je rovněž Sunset Aquapark Pomorie, který patří k nejlepším v zemi. Další velké aquaparky je pak možné navštívit ve dvou blízkých městech – Burgasu a Nesebaru, jenž navíc láká i na bohatou historii. Stejně tak zavítat můžete na farmářské trhy, jež se konají v malé obci Kableshkovo každý čtvrtek, a které vám krom možnosti nakoupit čerstvé potraviny dají jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku života běžných Pomorijců. 

Zajímavosti o Pomorii 

Město bylo založeno jakožto řecká kolonie v 5. století př.n.l., přičemž jeho původní název zněl Anhialo. Největší slávy pak Pomorie dosáhla za dob římské nadvlády. 

Pomorie je etnicky a kulturně rozmanitým městem, spousta obyvatel tu má turecké kořeny – byli to totiž právě Turci, kdo zde vládl před nástupem Bulharů.  

Pomorijské jezero je ideálním místem pro hnízdění ptáků, dokonce přes něj vede jedna z hlavních evropských ptačích migračních cest, narazit tu tedy při troše štěstí můžete i na ohrožené a vzácné druhy ptactva.