Albena – Letovisko lákající klidem a přenádhernou přírodou

Pouhých 35 kilometrů severním směrem od Varny leží městečko Albena – ano, skutečně městečko, neboť stálých obyvatel tu žije opravdu minimum, primárně jde o turistickou destinaci. Navíc oproti dalším bulharským letoviskům na pobřeží Černého moře není Albena tolik navštěvovaná, tudíž je ideálním útočištěm pro ty, jež mají na dovolené rádi klid. Na rozdíl od větších turistických měst tu není ani příliš rozvinutý noční život, byť pár barů fungujících i v nočních hodinách tu najdete – rozhodně vás tu tedy nebude budit hluk opilých turistů, na druhou stranu místo k příjemnému posazení u drinku tu též vždy naleznete.  

Hlavním lákadlem Albeny jsou nicméně pískem pokryté pláže, které místy dosahují šířky přesahující 150 metrů! Ty nabízejí dostatečnou kapacitu na to, abyste se zde nemuseli mačkat hlavu na hlavě – konkrétně na pláže v Albeně a jejím bezprostředním okolí se bez problémů vejde více než 10 tisíc turistů, což odpovídá připravené kapacitě lehátek. Nejproslulejšími zdejšími plážemi jsou pak Albena Beach a severněji položená pláž Kranevo.  

Krom možnosti užívat si klidného odpočinku na pásu písčitých pláží měřícím více než 4 kilometry se samozřejmě můžete těšit též na osvěžující a teplotně příjemné vody Černého moře – průměrná teplota mořské vody se tu v létě pohybuje kolem 25°C. Navíc zůstat nemusíte pouze u mořské vody, v hned trojici albenských lázních na vás totiž čekají horké a léčivé prameny, které vám pomohou si užít odpočinku v Albeně skutečně naplno. Tato lázeňská centra rovněž nabízejí profylaktickou léčbu mnoha nemocí. 

Bát se tu nemusíte ani o svou bezpečnost – a to jak na suchu, tak ve vodě. Opravdu tu na vás nečekají žádní nebezpeční živočichové a zároveň přílivy Černého moře jsou mírné, tudíž nehrozí žádné zbytečné problémy. 

Kam se zajet podívat v okolí Albeny? 

Když se řekne Albena, tak milovníkům přírody se okamžitě vybaví přírodní rezervace Baltata, jež leží pár stovek metrů za hranicemi tohoto městečka. Je plná malých romantických jezírek a vodních rostlin. Prim však tvoří husté a chladné lesy, které z tohoto místa dělají ideální útočiště během horkých letních dní, neboť jsou místem, kde na vás vždy krom pohledu na bulharské přírodní krásy čeká i osvěžující stín. Málo letovisek nabízí takto hezký výlet do přírody prakticky hned vedle hotelů. 

Velký důraz je v okolí Albeny kladen na možnosti sportovního vyžití – k dispozici tu tedy je kupříkladu basketbalové hřiště, tenisové kurty či stoly na ping pong. Pro milovníky historie jsou zas jako dělané výlety do kláštera Aladzha, archeologické rezervace Yaylata či vyjet podívat se můžete na sochu jezdce vytesanou do kamene v Madare. Romantické duše určitě nepohrdnou výletem na mys Kaliakra. 

Nebudou-li vám stačit pláže v Albeně, není žádným problémem se vypravit autobusem jižním směrem na pláže ve Zlatých píscích či poblíž Varny. Na severu zas stojí za návštěvu zajímavá vesnice Tyulenovo s přenádhernými útesy a Kamenné pobřeží. 

Zajímavosti o Albeně 

Historie Albeny se datuje teprve do 60. let 20. století, neboť právě tehdy byly na prázdné louce vystavěny první hotelové komplexy, jejichž současný počet již přesahuje 40. Letovisko Albena tedy bylo postaveno výhradně za účelem, aby sloužilo turistům mířícím do této balkánské země. Dokonce teprve až v roce 2005 bylo oficiálně započteno mezi plnohodnotná bulharská města. 

Nejzajímavějším na pobřežním letovisku Albena je bezpochyby jeho architektonický styl, ten je totiž úžasně jednotvárný, ale zároveň jedinečný. Krom skvěle zvládnuté architektury, která vám dá na každém rohu pocit, že se nacházíte uprostřed luxusního letoviska, je v Albeně dobře vyřešena i dopravní infrastruktura a též je tu pestrá nabídka služeb. Zkrátka Albena je bez přehánění sama sobě vlastním světem!