Burgas – malebné město obklopené jezery a zálivem

Řečí faktů je Burgas pobřežním městem nacházejícím se v jihovýchodní části Bulharska, jehož břehy jsou omílány Černým mořem. Dále se jedná o město, jež má více než 200 tisíc stálých obyvatel, což z něj dělá jedno z největších měst v zemi, a další statisíce turistů sem každoročně zavítají z různých koutů světa, především tedy ze střední a východní Evropy. Populární je i mezi českými turisty. Burgas zároveň plní roli důležitého obchodního a transitního města – sídlí zde důležité chemické a ropní společnosti a zároveň se zde nachází mezinárodní letiště a též největší přístav v zemi. 

Za pozornost rovněž stojí poloha tohoto oblíbeného bulharského letoviska, neboť to najdeme v nejhlubším zálivu na pobřeží Černého moře – pokud tedy máte rádi všudypřítomnou vodu, tak vězte, že v tomto městě si ji užijete do sytosti. A to nejenom té mořské, neboť v bezprostřední blízkosti Burgasu leží jezera Atanasovsko, Mandra a přímo v městě poté najdete jezero Burgas. 

Co zajímavého je k vidění v okolí Burgasu? 

Okolí města Burgas dává turistům možnost navštívit celou řadu zajímavých míst. Konkrétně mezi hlavní lákadla burgaské oblasti, kterak zní oficiální název tohoto geologického útvaru, patří pláže na Slunečném pobřeží, jeden z nejlepších bulharských aquaparků Action Aquapark či zábavní park Sunny Beach – všechny tyto turistické atrakce se nacházejí poblíž měst Sveti Vlas a Nesebar, severním směrem od Burgasu. 

Vydáte-li se naopak jižním směrem, tak získáte možnost navštívit unikátní středověký hrad Ravadinovo s překrásnými zahradami. Poblíž něj se pak rovněž nachází přírodní rezervace Ropotamo, která krom možnosti objevovat krásy bulharské fauny a flory nabízí možnost zaplavat si ve stejnojmenné řece – ideální pro ty, kteří příliš nemusejí slanou mořskou vodu. Jižně od Burgasu taktéž leží thrácká svatyně, jejíž založení se datuje 16 let před naším letopočtem, která patří mezi nejznámější bulharské historické památky.

Za krásnými plážemi ale nemusíte zamířit pouze na Slunečné pobřeží, celou řadu hezkých písečných pláží naleznete i na jih od Burgasu – vůbec nejoblíbenějších z nich je pláž Atliman. Skrytým pokladem, jenž rozhodně stojí za objevení, je bezesporu odlehlá pláž Irakli. 

Historie Burgasu a zajímavosti 

Pakliže máte bulharská letoviska, Burgas tedy nevyjímaje, spjata s vysokými teplotami, tak tomu není úplně tak, neboť průměrné letní teploty tu jsou srovnatelné s těmi panujícími v České republice – konkrétně průměrná teplota v hlavní sezóně je v Burgasu 24 °C. Bez povšimnutí by neměla zůstat skutečnost, že Burgas je považován za vůbec nejromantičtější město v Bulharsku. Aby také ne, vždyť je plné malých romantických uliček a zároveň se v něm nachází dechberoucí park Mořské zahrady, jenž je jako stvořený pro zamilované páry. Milovníky romantiky přitahuje též klášter Sveta Anastasija tyčící se na skále na jednom z ostrovů u Burgasu. 

Zajímavá byla i historie Burgasu – prvotní osídlení této oblasti se datuje už tisíce let před Kristem. Původem byl Burgas rybářskou a farmářskou vesničkou, avšak od 17. století jeho význam neustále roste, přičemž zlomovými okamžiky bylo především vymanění se z Turecké nadvlády, kam Burgas upadl ve 14. století, a výstavba důležitého obchodního přístavu a železnice. 

Burgaské mezinárodní letiště – Jak se na něj dostat z ČR? 

Chystáte se do Burgasu letadlem? Pak vězte, že na toto druhé největší mezinárodní letiště v Bulharsku, jež leží v městské části Sarafovo (cca 10 km od Burgasu) se dá z ČR napřímo dostat primárně během letní turistické sezóny. To sem totiž létá společnost Smartwings, která provozuje charterové lety do Burgasu jak z pražského, tak i brněnského letiště 

Horší je situace v zimě – to buď musíte letět z bratislavského letiště s Ryanairem, případně odletět přímým spojem do Varny (Wizz Air) a z ní následně zvolit autobusovou dopravu do Burgasu.