Primorsko – Dovolená snů v Bulharsku?

Letovisko Primorsko se nachází v jihovýchodní části pobřeží Černého moře, přičemž hlavní město této oblasti nesoucí stejnojmenný název je malým poloostrovem vyčnívajícím do vždy průzračného moře, jež omílá jeho břehy.  

Toto letovisko ležící necelých 50 kilometrů od Burgasu je ideálním cílem dovolené pro ty, kteří nemají rádi příliš vysoké teploty, ale zároveň nechtějí přijít o pobyt u příjemně teplého moře – v Primorsku totiž teploty v létě jenom málokdy přesahují 30 stupňů, avšak voda tu má po celé léto více než přijatelných 20 až 25 °С. 

Zkrátka do Primorska se vyplatí zamířit za příznivým klimatem, jenž umožňuje si užít dovolenou i těm, kteří nejsou zrovna teplomilní. Příjemné klima navíc z letoviska Primorsko dělá ideální destinaci pro rodiny s malými dětmi, kterým dlouhý pobyt na slunci příliš nesvědčí – Primorsko nabízí dostatek přirozeného stínu a zároveň všechny pláže jsou vybaveny dostatečným počtem lehátek a deštníku.  

Konkrétně je řeč o čtyřech hlavních plážích tohoto bulharského letoviska – jižní, severní, centrální a té nesoucí malebný název Perla. 

Jaké aktivity tu na vás čekají? A jaké jsou možnosti ubytování? 

Krom toho je tu nejen pro děti připraven bohatý program a celá řada aktivit – půjčit si tu mohou kupříkladu koloběžku, a k dispozici je i několik hřišť pro děti. Skvělým tipem na rodinný výlet je zas vyjížďka na šlapadlech či plavba lodí, jež se tu přes léto každodenně pořádá.  

Na své si tu zajisté přijdou i sportovní nadšenci, pro ně tu jsou přichystány atrakce v podobě možnosti si vyzkoušet vodní lyže či surfování, případně si mohou zpříjemnit pobyt na volejbalovém hřišti nebo v posilovně. 

Dále se sem vyplatí zavítat i díky nádherné přírodě, která Primorsko obklopuje, a pohostinným lidem. Stejně tak máte možnost zde natrefit na několik zajímavých historických a kulturních památek. Co se týče ubytování, tak vězte, že zde seženete jak luxusní hotelové komplexy, tak i malé soukromé apartmány či rodinné hotely, jež nabízejí levné ubytování v Primorsku.  

Co rozhodně nevynechat v okolí Primorska? 

Určitě zavítejte do některé z restaurací v Primorsku a jeho blízkém okolí – v nich se totiž podávají tradiční bulharská jídla a výborné rybí pokrmy, bez jejichž ochutnání byste rozhodně neměli toto letovisko opouštět. Mnoho restaurací a barů dokonce nabízí i živou hudbu. Pokud se vám začne stýskat po domově, tak vězte, že tu najdete i českou restauraci Praha! 

Stejně tak prakticky povinností je návštěva skalní svatyně Beglik Tash, která je nejenom zajímavá na pohled, ale zároveň patří k jedněm z nejdůležitějších památek thrácké civilizace, jež je nedílně spjata s historií Bulharska. V okolí jsou k navštívení ještě další tři svatyně. 

Přírodní rezervace Ropotamo a Arkutino jsou zas úžasnými lokalitami, jež lákají na panensky čistou přírodu, husté lesy, skalní útvary, bažiny a vzácné druhy rostlin – zkrátka na to nejlepší z bulharské fauny a flory.  

Poblíž Stamopolu se lze vypravit na rozlehlé pole písečných dun, přičemž některé z nich dosahují výšky bezmála 20 metrů. Nemusíme tedy asi příliš vysvětlovat, jak moc unikátní a krásný pohled do okolí Primorska nabízejí. 

Zajímavosti o Primorsku 

Pokud porovnáme rozlohu pláží v tomto letovisku s celkovou rozlohou města Primorsko, tak zjistíme, že z tohoto srovnání vychází Primorsko vůbec nejlépe ze všech pobřežních měst v Bulharsku – milovníci dovolené na pláži plné odpočinku si tu tedy užijí opravdu dosyta.  

Bez povšimnutí by rozhodně neměl zůstat ani Ultra Cross Triathlon, jenž se tu každoročně koná a který se skládá z plavání v zátoce u pláže Perla, jízdy na horských kolech v lesích Strandja a závěrečného půlmaratonu. Zúčastnit se můžete nejenom jako diváci, ale klidně i jakožto účastníci. 

Před návštěvou Primorska se každopádně naučte, či si oprašte, nejčastější bulharské fráze, neboť spousta místních tu stále ještě neumí anglicky. Zapříčiněno je to tím, že do tohoto letoviska míří převážně turisté z východu Evropy a v hojném počtu i ze samotného Bulharska, jež se obstojně dohovoří slovanskými jazyky.