Balčik – romantické přístavní letovisko s malebnou přírodou

Balčik je městečkem nacházejícím se v severovýchodní části bulharského pobřeží Černého moře ve vzdálenosti přibližně 40 kilometrů od Varny. A ne městečkem ledajakým, patří totiž mezi ta nejkrásnější bulharská letoviska. Samotné pobřeží Balčiku je dlouhé 4 km a nabízí nespočet krásných písčitých pláží – ty však rozhodně nejsou jediným lákadlem této oblasti. Dále sem láká i mořská voda, jejíž teplota dosahuje přes léto velice příjemných 24 stupňů, či léčivé minerální prameny s teplotou přesahující 30 °C. 

Máte-li rádi večerní romantické procházky po přístavech či jste milovníky lodí, tak Balčik je pro vás jako dělaný, neboť jeho součástí je obří jachtařský přístav, kde běžně kotví desítky zajímavých jachet všemožných velikostí. Není divu, že tu kvete jachtařská turistika – vypravit se můžete i na některou z organizovaných plaveb. Stejně tak Balčik nabízí ideální podmínky pro rybolov. Potřebné vybavení na rybaření vám tu rádi zapůjčí. 

Moderní letovisko se zajímavou architekturou 

Zapomenout nesmíme ani na skvělou turistickou vybavenost. Prakticky na každém rohu tu najdete restaurace, obchody a další nezbytnosti pro trávení poklidné dovolené. Myšleno tu je i na vaši zábavu. Těšit se můžete taktéž na zajímavé přírodní, historické a architektonické památky, vlastně obecně vzato je toto městečko plné zajímavé architektury a hezké přírody. 

Co se týče přírodních krás, tak za vyzdvihnutí stojí zejména jedna z nejlepších botanických zahrad v celém Bulharsku, jež se rozprostírá na území Balčiku. Můžete zde nejenom obdivovat ty nejkrásnější rostliny, ale zároveň přilehlý park nabízí ideální podmínky pro piknik. V nedeleké blízkosti tohoto parku je pak k nalezení největší skvost zdejšího stavitelství – obří palác s neméně rozlehlou zahradou.

Balčik ale dozajista osloví i milovníky historie a umění. Aby také ne, vždyť v jeho ulicích je možno navštívit etnografické muzeum, uměleckou galerii či muzeum věnované historii tohoto pobřežního města. 

Kam se jet podívat v okolí Balčiku? 

Jakkoliv je Balčik sám o sobě moderně zrekonstruované a zajímavé město, tak k objevování láká samozřejmě i jeho okolí. Kupříkladu pouhé čtyři kilometry východním směrem leží oblast Tuzlata, která je v celé Evropě proslulá díky svému léčivému bahnu. Aby byl váš prožitek z relaxace maximální, tak v okolí Tuzlaty naleznete lázeňské centrum a velký rekreační komplex. 

V docházkové vzdálenosti od Balčiku se dále nachází sice menší, avšak o to zábavnější aquapark Topola – ten vám může zpříjemnit den obzvláště v situaci, kdy jste se do tohoto bulharského letoviska vypravili s dětmi. Myšleno je i na sportovní vyžití, důkazem budiž, že v samé blízkosti Balčiku jsou k dispozici hned 3 golfová hřiště. 

Z Balčiku se můžete snadno dostat i do měst Albena a Kavarna, jež jsou obě proslulé díky velkému množství úžasných pláží. Zapomenout nesmíme ani na další přírodní lákadlo v podobě přírodní rezervace Baltata, jež leží v těsné blízkosti zmíněné Albeny.

Zajímavosti o Balčiku 

Jakkoliv je dnes Balčik moderním bulharským letoviskem, tak bez povšimnutí rozhodně nesmí zůstat fakt, že jde zároveň o jedno z vůbec nejstarších evropských měst! Jeho historie totiž sahá daleko před počátek našeho letopočtu, konkrétně do poloviny 6. století př. n. l., kdy jej založili řečtí kolonisté.
Město bylo pojmenováno po řeckém bohu vína a radosti Dionýsovi, přičemž víno je s touto oblastí spjato dodnes – pro ochutnání toho nejlepšího můžete navštívit Queen’s Winery House.

Během historie si Balčik prošel dvěmi temnými obdobími. Prvně v 6. století, kdy byl prakticky kompletně zničen zemětřesením a podruhé roku 1913, kdy se nedobrovolně stal součástí Rumunského království. 

Co se týče současnosti, tak za zmínku stojí zahrada poblíž zdejšího paláce, v níž je k vidění jedna z největších úrod kaktusů v Evropě.