Svatý Konstantin a Helena – Legenda mezi bulharskými letovisky

Oblíbená turistická destinace nesoucí poetický název Svatý Konstantin a Helena je vůbec nejstarším letoviskem v celém Bulharsku, respektive se jedná o místo, jež bylo jako první na celém širém pobřeží Černého moře uznáno jakožto bulharské letovisko. Pro turistiku je navíc vhodné svým umístěným, neboť se nachází pouhých 8 kilometrů od centra Varny, v blízké dojezdové vzdálenosti od mezinárodního letiště ve Varně. Stejně tak mu do karet hraje i příjemné středomořské a slunečné počasí, které tu panuje. 

Skvělé jsou i listnaté stromy, které obklopují celé toto letovisko, jež poskytují přes léto dostatečné množství přirozeného stínu. Stejně tak lákadlem je i sedmero pramenů, které v tomto městečku vyvěrají a jejichž průměrná teplota se pohybuje kolem 50 stupňů Celsia. Obecně vzato je pobřeží Černého moře mezi městy Varna a Burgas lázeňským rájem, neboť je tu nespočet léčivých pramenů, avšak letovisko Svatý Konstantin a Helena patří dokonce k těm vůbec těm nejoblíbenějším lázeňským městům na bulharském pobřeží. Za návštěvu stojí zejména nově zrekonstruovaný Aquahouse Thermal & Beach. 

Moderní letovisko s nádechem všudypřítomné historie 

Zpátky však do historie tohoto letoviska, jež se začíná datovat již do začátků 20. století – to je naprostý kontrast oproti většině ostatních bulharských letovisek, která začala vznikat až na přelomu 20. a 21. století. Navíc v první polovině minulého století, kdy toto letovisko neslo ještě starý název Družba, patřilo mezi hojně vyhledávané turistické cíle, a to i přes to, že tehdy panoval ve východní Evropě přísný socialismus a individuální soukromé cestování bylo dosti omezováno. 

Kde vlastně vzalo toto středisko svůj současný název Svatý Konstantin a Helena? Pojmenováno je podle stejnojmenného kostela, jehož původ je odhadován na prvopočátek 19. století, který ve městě stojí a který je cílem turistů z celého okolí. Avšak Svatý Konstantin a Helena není pouhým historickým letoviskem, v němž se zasekl čas v socialismu, ale snaží se rovněž jít s dobou. Proto je neustále modernizováno a natrefíte tu na všechny vymoženosti současné doby – od tenisových kurtů přes obchody a restaurace až třeba po fitness centra. Zapomenout nesmíme ani na zdejší více než 3 kilometrů dlouhou pláž, jež je dalším z řady lákadel této přímořské turistické destinace. 

Kam do okolí vyrazit na výlet ze Svatého Konstantina a Heleny? 

Vzhledem k tomu, že toto letovisko se nachází prakticky přesně na půli cesty mezi Varnou a Zlatými písky, tak k navštívení samozřejmě lákají obě tyto zajímavé destinace. Ve Varně na vás čeká kupříkladu přenádherný park Mořské zahrady, katedrála Nanebevzetí Panny Marie či varnské Archeologické muzeum. Poblíž Varny je taktéž k vidění unikátní klášter Aladža. Zlaté písky si vás zas získají přesně tím, co hlásá jejich název – tedy zlatavým pískem, který pokrývá tyto nejkrásnější pláže v Bulharsku. 

Nedaleko tohoto letoviska se rovněž nachází Palác Evksinograd, který po dlouhá staletí byl letním sídlem bulharských panovníků. Stejně tak si můžete udělat výlet do Motýlího domu Varna či do místního ekoparku, přičemž obě tyto návštěvy vám dají možnost poznat další kus rozmanité bulharské fauny a flory. 

 Zajímavosti o Svatém Konstantinovi a Heleně 

Věděli jste kupříkladu, že Svatá Helena byla Konstantinovou matkou? Stejně tak zajímavá je i skutečnost, že během 14. století byl přístav, jenž tehdy ležel na území tohoto letoviska (v současnosti je zde menší přístav pro jachty) byl jedním z hlavních bulharských přístavů, z nějž se obchodovalo s Benátkami, Byzantskou říší a dalšími obchodními giganty té doby. 

Zatímco název Družba je zaryt hluboko v paměti nejen československých cestovatelů, tak nebyl jediným názvem, které toto letovisko mělo – krom toho současného totiž nějaký čas neslo i název Varna Resort. Z moderní historie pak stojí za zmínku především rok 2017, kdy se začalo s kompletní obnovou tohoto letoviska s cílem, aby se opět zařadilo mezi nejnavštěvovanější bulharské destinace.