Byala – Klidné a skalami poseté letovisko mezi Varnou a Burgasem

Letovisko Byala patří k těm méně známým a stejně tak i méně navštěvovaným letoviskům, a to i zásluhou jeho polohy, neboť leží relativně daleko od dvojice hlavních bulharských přímořských letišť nacházejících se v Burgasu a ve Varně. Konkrétně se Byala nachází 53 km jižně od Varny a přibližně 80 km severovýchodním směrem od Burgasu. Leží tedy mezi těmito dvěma městy, což z ní dělá i pomyslnou hranici mezi severním a jižním pobřežím Černého moře, jež její břehy pochopitelně omývá. 

Krom toho, že zde budete mít božský klid, může být Byala skvělým cílem vaší dovolené i díky přírodě, která se kolem tohoto malého městečka rozprostírá. Jmenovitě podél pobřeží se táhnou na pohled krásné skály a zároveň byalské pobřeží je plné malých a romantických zátok. Zapomenout samozřejmě mezi přírodními krásami nesmíme ani na písečné pláže a kolem nich se rozprostírající listnaté stromy, které v létě poskytují perfektní útočiště před parným sluncem. Obecně vzato Byala je vhodnou destinací pro ty, kteří nemusí horka, neboť zde i v průběhu hlavní turistické sezóny panují příznivé teploty. 

Co na Byale zaujme? Třeba průzračná voda a rozsáhlá turistická infrastruktura 

Díky skalám je pobřeží kolem Byaly dosti strmé, a zároveň je i členité, což z něj dělá na pohled atraktivní záležitost, která přímo vybízí k relaxování na některé ze zdejších pláží, avšak kvůli tomu není příliš vhodné pro začínající plavce. Nicméně i rodiny s malými dětmi, jež se teprve učí plavat, si tu najdou mírnější a pro neplavce vhodnější vstupy do Černého moře.  

Moře v okolí Byaly patří mezi to nejprůzračnější v celém Bulharsku, jeho čistota je tedy po zásluze považována za další z místních lákadel. Stejně tak díky vyššímu obsahu soli je výlet do této destinace vhodný i pro ty z vás, kteří trpí dýchacími potížemi. V neposlední řadě musíme vyzdvihnout i připravenost tohoto letoviska na turisty – nechybí v něm totiž nic, co běžně budete potřebovat. Najdete tu tak ubytování všech cenových kategorií, restaurace, bary, sportoviště pro trávení volného času a v neposlední řadě tu je vymyšlen též program pro děti. Suma sumárum je toto letovisko vhodným místem pro trávení pohodlné a relaxu plné dovolené. 

Co si nenechat ujít v okolí Byaly? 

Okolí Byaly je po celém Balkáně známo díky kvalitnímu vínu, i samotná Byala prosperuje nejenom díky turismu, ale i zásluhou výroby chutných vín. Proto rozhodně nevynechejte návštěvu některého z lokálních vinařství, za ochutnání stojí zejména víno Dimyat. 

Toto letovisko žije i díky námořní turistice, proto též určitě nepohrdněte možností se vypravit na některý z nabízených výletů lodí – jejich cílem může být kupříkladu Varna. Stejně tak by byla škoda se připravit o návštěvu zoologické zahrady Gorica či zřízeniny starověké pevnosti ležící na mysu svatého Athanasia, který patří mezi jedny z nejromantičtějších míst v celém Bulharsku.  

Hned na samé hranici města pak leží zajímavá ekostezka Kaleto, která vás provede listnatými lesy, přičemž po cestě můžete spatřit například želvy či si den zpestřit na dětském hřišti nebo grilováním – je tu připraveno hned několik uzavřených ohnišť. 

Zajímavosti o Byale 

Historie tohoto města se datuje až do 3. století našeho letopočtu, přičemž v minulosti bylo po dlouhá staletí pod tureckou nadvládou. Aby té kulturní rozmanitosti nebylo už tak dost, tak Byala se stala hojným útočištěm řeckých rodáků, kteří zde ještě na začátku 20. století tvořili téměř tři čtvrtiny populace! 

V současnosti je pak v Byale velkým trendem snaha o zachování bulharských tradic a tradičních vesnických řemesel, proto pokud je vám toto téma sympatické, tak sem určitě zavítejte. Avšak Byala jde i vstříc novým trendům, kupříkladu v minulosti tu zaznívaly hlasy o výstavbě bezemisního letiště poblíž pláže Karadere ležící 3 km severně od Byaly.