Varna – Nekorunované kulturní a hospodářské centrum Bulharska

Město Varna leží v severovýchodní části Bulharska přímo na pobřeží Černého moře. Na bulharském pobřeží mu dokonce patří prvenství, co se týče rozlohy a počtu obyvatel – v celém Bulharsku je pak Varna třetím největším městem. Ačkoliv je Sofie hlavním městem tohoto balkánského státu, tak celá řada místních i turistů považuje spíše Varnu za centrum celého Bulharska, neboť Varna má obrovský hospodářský, historický a kulturní význam. Zároveň se jedná o velmi moderní město, které v mnohém konkuruje předním západoevropským velkoměstům. 

Kulturně to tu žije zejména díky akcím pořádaným v Paláci kultury a sportu, a Festivalovém a kongresovém centru. Varna je taktéž důležitým dopravním uzlem – zdejší moderní přístav, železniční síť a mezinárodní letiště spojuje Varnu s více než stovkou dalších světových měst. Stěžovat si Varna rozhodně nemůže ani na svou polohu, neboť ta je strategickou v souvislosti s propojením s Blízkým východem, a zároveň leží v příjemném podnebném pásmu – v létě tu teploty šplhají těsně nad 20 stupňů, tudíž žádné nesnesitelné pařáky tu na vás opravdu nečekají. 

Kde se ubytovat? A kam zavítat ve Varně? 

Pestré tu jsou i možnosti ubytování, hotely tu jsou totiž prakticky na každém rohu, přičemž se jedná o ubytovací zařízení všech možných kategorií i cen. Levné ubytování naleznete též v přilehlých letoviscích St. Konstantin či Zlatni Pyasatsi. 

Co dělat ve Varně? Den plný zábavy můžete strávit kupříkladu v Primorskem parku, kde na vás čeká amfiteátr, astrologická observatoř, planetárium, dětský veslařský kanál či dokonce malá ZOO. Lákají samozřejmě i zdejší malebné písčité pláže či historické lázně s léčivými prameny. Avšak dá se tu vyžít i sportovně, přímo ve Varně je například k dispozici velké golfové hřiště. 

Historie Varny  

Varna byla založena asijskými přistěhovalci v 6. století před naším letopočtem jakožto Odessos. V průběhu následujících století pak prošla celou řadou proměn – byla pod patronátem Makedonské či Římské říše. Začátkem 13. století se sice stala součástí Bulharska, avšak netrvalo dlouho a byla dobyta Turky. Z jejich nadvlády se Varna vysvobodila až na přelomu 18. a 19. století, kdy zároveň začal hlavní kulturní a hospodářský rozmach tohoto přímořského města. 

Zajímavosti o Varně 

S historií souvisí i pár zajímavostí o Varně. Kupříkladu na území současné Varny se nacházelo jedno z prvních zlatých nalezišť, z nějž se zlaté výrobky dochovaly až do současnosti. Tyto zlaté kousky historie jsou k vidění v Archeologickém muzeu Varna. Avšak tím to nekončí, římské lázně, jež byly vybudovány ve Varně, totiž patří k těm vůbec největším, které kdy byly v Evropě postaveny – byť do dnešních dní se z nich už dochovaly pouze ruiny. 

Věděli jste, že Varna je místem konání jedné z nejstarších a nejprestižnějších baletních soutěží na světě? Zmíněný Primorsky park je zas vůbec největším městským parkem na Balkáně!  

Co zajímavého je k vidění v okolí Varny? 

Mezi sedmičku největších lákadel poblíž bulharské Varny patří v abecedním pořadí tato zajímavá místa, jež byste rozhodně při své cestě na bulharské pobřeží neměli vynechat: 

  • historický park pro děti i dospělé 
  • jeskynní klášter Aladzha 
  • kamenné stavby v lese Stone Forest 
  • klášter svatého Konstantina a Heleny 
  • letovisko Albena 
  • palác Euxinograd 
  • pláže Zlaté písky 

Mezinárodní letiště Varna – Jak se na něj dostat z ČR? 

Mezinárodní letiště ve Varně je s Českou republikou propojeno přímým soukromým spojem, jenž odlétá do Varny z pražského letiště, jehož provozovatelem je společnost Wizz Air. Dále jsou v hlavní turistické sezóny zavedeny charterové lety se Smartwings, a to nejenom z Prahy, ale též z Brna. 

Samotné letiště leží ve vzdálenosti necelých 10 kilometrů od centra Varny s tím, že vůbec nejbližším městem k tomuto letišti je Aksakovo.