Letovisko Zlaté písky – Karibik na pobřeží Bulharska?

Už jen samotný název přímořského letoviska Zlaté písky dává tušit, že zde na turisty čekají přenádherné pláže plné zlatavě se třpytícího písku, které se v mnohém vyrovnají těm vůbec nejkrásnějším plážím světa. Obrovskou výhodou těchto bulharským písčitých pláží je navíc skutečnost, že díky přijatelným teplotám, jež zde v létě panují, které se pohybují kolem 25 stupňů, nebývá písek příliš rozpálený, takže si bez problémů můžete užívat chození v místním heboučkém písku naboso. 

Letovisko Zlaté písky spadá do městské působnosti Varny, přičemž od jejího centra leží ve vzdálenosti 17 kilometrů severním směrem. Charakteristické je vysokým počtem luxusních hotelových resortů a vil, řadí se tedy k těm nejluxusnějším dovolenkovým destinacím nejenom v Bulharsku, ale též v celé východní Evropě. Avšak narazit se tu dá i na cenově přijatelné hotely s tím, že není problémem dojíždět z jiných městských částí Varny, neboť ty jsou propojeny pravidelnými autobusovými spoji veřejné dopravy. 

Čisté moře a panenská příroda – to na vás čeká ve Zlatých píscích 

Zlaté písky jsou dokonce tím vůbec největším letoviskem na severním pobřeží Černého moře. A právě Černé moře je dalším lákadlem – tato oblast je známá i tím, že nabízí koupání v průzračně čisté vodě. Důkazem budiž, že v systému hodnocení bulharských pláží jsou ty na Zlatých píscích klasifikovány jakožto čisté a zcela bez znečištění. Není tedy vůbec divu, že toto letovisko bývá označováno bulharským Karibikem. 

Navíc Zlaté písky nelákají výhradně milovníky plážové pohody a plavání v moři, avšak zaujmout dokáží i okolními malebnými scenériemi. Toto turistické středisko je totiž bohaté na bujnou vegetaci a je hustě poseto keři a stromy, jež nabízejí tolik přes léto žádaný stín. Stejně tak na pohled hezky působí svahy, jež se nad tímto letoviskem tyčí. 

Co rozhodně stojí za návštěvu v okolí Zlatých písků?  

A právě okolní zalesněné svahy přímo vybízejí k vycházce, stejně tak jako nedaleký národní park, jež nese stejný název jako celé letovisko, k němuž se z pláže pěšky dostanete během pár desítek minut. V blízkém okolí se taktéž nachází botanická zahrada Balchik s palácem, která vám ještě více poodhalí krásy bulharské přírody. 

Stejně tak si můžete užít poblíž Zlatých písků nespočet vodních radovánek. A to ať už těch na moři, kde si z vodních sportů můžete vyzkoušet kupříkladu windsurfing či potápění – obě tyto aktivity se tu provozují, tak i těch ve vodním parku. Konkrétně v Aquapolis, kde jsou pro návštěvníky přichystány vysokorychlostní skluzavky, dva zcela uzavřené tmavé tobogány a další vodní atrakce. 

Za kulturou a historií můžete vyrazit kupříkladu do jeskynního kláštera Aladzha nebo do přilehlého muzea, kde jsou k vidění různé náboženské artefakty či předměty spojené s tradičními řemesly místních. 

Z aktivit v okolí Zlatých písků rozhodně nesmíme vynechat bary a kluby, jež sem každoročně přitahují desetitisíce převážně mladých turistů – v této oblasti to tedy žije i v nočních hodinách. Z barů patří mezi ty nejvyhlášenější Megapark Dolphin a Cocktail bar Paris. 

 Zajímavosti o Zlatých píscích

A právě Cocktail bar Paris je úzce spjat s jednou z největších zajímavostí Zlatých písků. Nachází se totiž společně s vyhlídkovou plošinou na zmenšenině 1:10 pařížské Eiffelovy věže, jež zde byla v roce 2007 postavena! 

Zajímavá je rovněž legenda, jež se pojí s názvem Zlaté písky. Dle ní totiž byl u Varny uloupen piráty zlatý poklad, avšak ten se po chvilce pirátům rozpadl pod rukama a proměnil se v nádherně zlatavý písek, jenž je omýván Černým mořem.  

Poslední ze zajímavostí, jíž jsme si pro vás přichystali, se pak týká minerálních vod, které zde vyvěrají a jež jsou cílem balneologické turistiky. Konkrétně kombinace těchto minerálních vod a specifického klimatu dokáže pomoci při léčbě neurózy, artritidy či astmatu.