Jak se dostat do Bulharska

Jak se dostat do Bulharska autem?

Cesta automobilem do Bulharska trvá přibližně 17 hodin. Abyste tedy přijeli do cíle v rozumnou denní dobu, tak je doporučováno vyjet z ČR v odpoledních hodinách s tím, že se předpokládá, že cestu nepojedete na jeden zátah a po cestě si dáte minimálně jednu přestávku. Na výběr přitom máte ze dvou nejčastěji volených cest – jižní trasa vede přes Srbsko a směřuje do Burgasu, zatímco severní trasa vede skrze Rumunsko a jejím cílovým městem je Varna.Obě tyto cesty mají stejný začátek, liší se až od maďarského Segedínu dále.
Jižní cestu lze absolvovat prakticky celou po dálnicích, takže je jednoznačně nejrychlejším způsobem, jak se dostat autem do Bulharska. Mezi města, která po této trase projedete, se pak řadí Bratislava, Budapešť, Novi Sad, Bělehrad, Sofie a samozřejmě Burgas. Pokud tedy do Bulharska extra nespěcháte, tak si můžete udělat zastávku i v některém z těchto zajímavých měst a zpestřit si tak dovolenou. Kompletní jižní cesta na Google Mapách je vám pak k dispozici zde.

Severní cesta je sice, co se týče vzdálenosti kratší, avšak vede z velké části mimo dálnice (ušetříte několik stokorun za dálniční poplatky) a zároveň na vás čeká i jízda horskými vozovkami, což má za následek, že na cestě strávíte o necelou hodinku déle. Jestliže máte zamířeno do letovisek poblíž Varny, mezi něž se řadí kupříkladu Zlaté Písky, Albena nebo Balchik, tak se do nich směle vydejte přes Bratislavu, Budapešť, Arad, Sibiu a Giurgiu. Kompletní itinerář severní cesty najdete na Google Mapách zde.

Náklady na jednosměrnou cestu do Bulharska se v obou těchto případech pohybují kolem 5 tisíc Kč (při spotřebě 7 l / 100 km).

Jak se dostat do Bulharska autobusem?

Pakliže je vaším cílem snaha dostat se do Bulharska, co možná nejlevněji, tak jasným vítězem je z tohoto úhlu pohledu autobusová doprava – standardní cena jednosměrných jízdenek se totiž pohybuje mezi 1 500 až 2 tisíci korunami. Natrefit se však dá i na akční jízdenky, takže není problémem se mimo turistickou sezónu dostat autobusem do Bulharska klidně za méně než tisíc korun! Obzvláště levné bývají jízdenky pár dní před odjezdem.

Co se týče délky cesty, tak k bulharským hranicím se z Prahy dostanete přibližně za 20 hodin, při cestě do oblíbených letovisek poblíž Burgasu a Varny pak nicméně počítejte s cestou trvající kolem 24 hodin – tomu tedy přizpůsobte i vaše vybavení do autobusu. 

Jediným bulharským městem, kam jezdí z České republiky přímé spoje je hlavní město Sofie. Konkrétně každý den jsou obvykle odbaveny jeden až dva takovéto spoje s tím, že jejich provozovateli jsou bulharští dopravci (Arda Tur, Racic či Radina VIP). Všechny tyto autobusy do Sofie odjíždějí z Prahy. 

Jestliže tedy máte namířeno do některého z letovisek na východě Bulharska, tak vás tedy bude ještě čekat přestup. Avšak toho se opravdu nemusíte obávat, neboť bulharská autobusová síť je rozvinutá a hustá, tudíž vámi žádaný spoj do příslušného letoviska si vždycky najdete. Ceny za jízdenky jsou navíc ve srovnání s ČR o poznání nižší. 

Jak se dostat do Bulharska letadlem?

Komfort a rychlost – to jsou hlavní dva argumenty, proč využít k cestě do Bulharska leteckou dopravu. Konkrétně cesta letadlem do toho balkánského státu trvá přibližně 2 hodiny s tím, že z Prahy létají přímé spoje do Sofie (Bulgaria Air) a do Varny (Wizz Air). Charterové lety do Bulharska provozuje primárně během léta společnost Smartwings, jenž létá nejenom z Prahy, ale též z mezinárodního brněnského letiště.

Pokud preferujete individuální leteckou dopravu a máte zamířeno do Burgasu, a zároveň se nechcete zaobírat hledáním autobusového spojení mezi Burgasem a Varnou, jež je nejbližším městem, kam se dá napřímo dostat z ČR, tak alternativu představuje odlet z bratislavského letiště, kde provozuje společnost Ryanair přímé letecké spojení právě do tohoto českými turisty hojně vyhledávaného města.

Za komfort se nicméně platí, a proto v hlavní turistické sezóně počítejte s tím, že zpáteční letenky do Varny vás vyjdou v průměru na čtyři tisíce, do Sofie pak ještě minimálně o tisícovku dráž. Nutno však poznamenat, že ceny letenek jsou dosti závislé právě na sezóně, tudíž mimo ni není problémem natrefit na klidně i o polovinu levnější letenky do Bulharska.