Letovisko Sluneční pobřeží = písečné pláže, přijatelné teploty a řada zábavných aktivit

Sluneční pobřeží omývané Černým mořem, ležící přibližně 35 kilometrů severně od Burgasu, je největším bulharským letoviskem, které zároveň nabízí i jeden z nejdelších plážových pásů v celém Bulharsku. Ten měří více než 5 kilometrů a prakticky celý je poset jemným pískem. I přes velké množství písku se však zde bohatě daří bujné vegetaci, konkrétně v okolí tohoto letoviska je možno narazit na téměř 20 druhů vzácných rostlin.

Už od prvopočátků si toto letovisko kladlo za cíl stát se alternativou středomořských letovisek pro obyvatele východního bloku a střední Evropy – alternativou, která pro ně bude cenově i vzdálenostně daleko dostupnější. A to se mu povedlo beze zbytku, neboť v současnosti je nejvytěžovanějším letoviskem na Balkáně nabízejícím ubytování ve více než 800 hotelech. 

Ačkoliv Sluneční pobřeží dostává svému jménu a v létě tu slunce zalézá opravdu málokdy, tak i přesto zde díky dobré poloze a dostatku přirozeného stínu zásluhou zmíněné hojné vegetace a okolním kopcům panují příjemné teploty. Konkrétně v létě se tu průměrné teploty pohybují okolo 25 stupňů, podobnou teplotu pak mívá i Černé moře 

Stejně tak bezproblémová je i doprava na Sluneční pobřeží. Z Varny, Burgasu a Sofie, tedy hlavních mezinárodních bulharských letišť, sem denně míří nespočet autobusových spojů. 

Okolí Slunečního pobřeží – Co rozhodně stojí za návštěvu? 

Pokud by vám nestačily vodní radovánky v moři, tak v okolí Slunečního pobřeží se nacházejí hned dva skvělé aquaparky plné tobogánů a bazénů. Jedná se o Aquapark Nessebar a Action Aquapark, jehož součástí je navíc i minizoo – jde tudíž o fantastické místo, kde trávit čas s menšími dětmi. Za zábavou s dětmi můžete vyrazit též do zábavního parku Sunny Beach Amusement Park, kde si lze užít jízdu na horské dráze a mnoho dalších atrakcí.  

Za historií a kulturním vyžitím se zas můžete vypravit do nedalekého Nesebaru, který je zapsán na seznamu UNESCO, kde je na vlastní oči možné spatřit jedny z nejvýznamnějších bulharských památek – chrám svaté Sofie a kostel Ježíše Krista Pantokratora. Stejně tak se zde nachází i významné archeologické muzeum. 

Milovníci hazardu mohou zavítat do některého z kasin, přímo v resortu se nachází Casino Kuban, a ti, které lákají extrémní sporty, zas určitě nepohrnou možností si vyzkoušet některou ze zde populárních akčních aktivit – potápění či hoverboard. Naopak za relaxací se můžete vypravit do tureckých lázní Erma Spa.

Sluneční pobřeží je též známo jakožto jedna z nejlepších evropských destinací pro party, což značí jediné – noční život je tu vskutku pestrý. A to i díky více než 15 barům a nočním klubům, jež se v tomto turistickém středisku nacházejí. Nejnavštěvovanějším z nich je Cacao Beach Club. 

Zajímavosti o Slunečním pobřeží  

Ještě před tím, než zde započala výstavby hotelů, konkrétně zahájení stavby tohoto letoviska se datuje do roku 1958, byl v oblasti dnešního Slunečního pobřeží komplex dětských kempů a škol v přírodě, kam pravidelně mířila mládež z celého Bulharska 

V historii Slunečního pobřeží dokonce nalezneme i významnou československou stopu, neboť před více než 60 lety, jmenovitě 8. června 1959, sem oficiálně zavítal první turista ze zahraničí – byl jím František Sylvester z Ostravy! Jméno tohoto turisty, jenž byl ubytován v hotelu Kalina, se tedy navždy zapsalo nesmyvatelným písmem do dějin tohoto největšího bulharského letoviska.  

Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že Sluneční pobřeží je držitelem ocenění Modrá vlajka, které je udělováno oblastem, jež mají ekologicky čisté přírodní prostředí. Jde navíc o vůbec první bulharské letovisko, jemuž byla tato enviromentální cena udělena. 

V neposlední řadě interesantním zjištěním je skutečnost, že zdejší vzduch je léčivý. Dokonce na to existují vědecké důkazy, které potvrzují, že zdejší specifické větrné proudy napomáhají vysoké ionizaci vzduchu, jež má pro lidský organismus blahodárné účinky.