Sveti Vlas – skrytý a tichý poklad mezi bulharskými letovisky

Preferujete během dovolené naprostý klid a nechcete se mačkat kupříkladu na zaplněných plážích nejnavštěvovanějšího bulharského letoviska Sluneční pobřeží? V takovém případě stačí popojet pouze o 5 kilometrů severním směrem od tohoto letoviska a narazíte na Sveti Vlas, jenž stále ještě leží v Burgasské oblasti a stejně jako Sluneční pobřeží nabízí možnost koupání se v Černém moři v Burgasském zálivu. Sveti Vlas je turistickým střediskem vzniklým teprve v nedávné době, což mu právě umožnilo získat statut klidnější alternativy Slunečního pobřeží.

Avšak i přes jeho kratičkou historii – myšleno letoviska, historie samotného města Sveti Vlas totiž sahá až do 2. století, si stihlo vydobýt pozici jednoho z nejrychleji se rozvíjejících letovisek, tudíž je jenom otázkou času, kdy se Sveti Vlas zařadí mezi ty vůbec nejoblíbenější turistické resorty v Bulharsku. Hledáte-li klidnou dovolenou, tak letos je tedy jedna z posledních příležitostí, jak si ji užít ve Svetem Vlasu, před tím, než toto letovisko objeví zástupy turistů.

Ráj milovníků písčitých pláží, přírody a jachtingu

A není vůbec divu, že popularita této turistické destinace roste, a to nejenom u zahraničních turistů, ale i u samotných Bulharů, protože Sveti Vlas toho má vskutku hodně co nabídnout. Proslulý je zejména díky trojici pláží o celkové délce přesahující 1,5 kilometrů, jež jsou posety jemným a zlatavým pískem.

Krom toho zde turisté mohou natrefit na unikátní kombinaci čistého horského vzduchu, neboť středisko leží poblíž úpatí balkánského pohoří, mořského klimatu a krásné přírody. Rozvinutá tu je i turistická infrastruktura, tudíž zde najdete vše potřebné pro bezproblémové trávení dovolené. V letovisku Sveti Vlas je též nespočet hotelů různých kategorií a cen, přičemž většina z nich nabízí all inclusive.

V roce 2007 byl ve Svetem Vlasu navíc vystavěn největší jachtařský přístav v Bulharsku Marina Dinevi, do nějž se najednou vejde až 300 jachet, a jenž sem logicky láká milovníky jachtingu z celého světa.

Kam se vyrazit podívat v okolí Sveteho Vlasu?

Všechna zajímavá místa v okolí jsou snadno dostupná autobusem či lodí, tudíž propojení Sveteho Vlasu a jeho okolí je na dobré úrovni. Co se týče okolních míst, kam se vyplatí vyjet podívat z tohoto letoviska, tak na prvním místě rozhodně musím zmínit necelých 7 kilometrů vzdálený a na seznamu UNESCO zapsaný Nesebar, jenž je jedním z nejvýznamnějších historických měst v celém Bulharsku. Jmenovitě k vidění tu je kostel sv. Štěpána či kostel Ježíše Krista Pantokratora.

Vynechat, obzvláště pokud máte malé děti, se nevyplatí ani dvojici nejlepších bulharských aquaparků – Action Aquapark a Aquapark Nessebar, jež se oba nacházejí ve vzdálenosti do 10 kilometrů od Sveteho Vlasu. Za zábavou můžete vyrazit též do luna parku ležícím přímo na Slunečním pobřeží.

Sluneční pobřeží láká též na své ikonické pláže, avšak doporučit můžeme i pláž Irakli, které je sice hůře přístupná, ale čeká na ní na vás naprostý klid a pohoda. V okolí Sveteho Vlasu budete mít též celou řadu možností, jak poznat místní kulturu – zavítejte kupříkladu do vinařství Messembria, kde budete moci ochutnat lokální bulharská vína, či na slavnost sv. Atanáše, jenž se tu každoročně koná 2. května.

Zajímavosti o Svetem Vlasu

Sveti Vlas má svůj původ ve starověku, kdy jej založili Thrákové společně s Řeky, tehdy nesl název Larissa. K jeho přejmenování do současné podoby pak došlo až ve 14. století. Název Sveti Vlas má dokonce i svůj význam, odkazuje totiž na bulharského patrona obchodníků, chovatelů a léčitelů.

Zpátky však do současnosti – místní pláže získaly ocenění “Modrá vlajka”, jež je udělováno na Balkáně jakožto důkaz kvality, čistoty a bezpečnosti dané přímořské oblasti.

Mezi zajímavosti musíme zařadit i mezinárodní plachetní regatu „St. Vlas“, jež je jachtařským závodem každoročně se konajícím v termínu mezi 18. a 20. červencem v bezprostřední blízkosti tohoto letoviska.