Letoviska – Burgas

Slunečné pobřeží – nejčastější cíl dovolených v Bulharsku, oprávněně 

Největší a nejznámější bulharské letovisko, jež nabízí ubytování ve více než 800 hotelech. Cílem dovolených nejčastěji bývá pochopitelně díky plážím – konkrétně pás pláží Slunečného pobřeží je 5 kilometrů dlouhý a má průměrnou šíří 45 metrů. Jedná se primárně o písčité pláže, tudíž na nepříjemné kameníky zde zapomeňte. Pokud vás pláže omrzí, tak zavítat můžete do velkého aquaparku či minizoo, jež se nacházejí poblíž samého centra Slunečného pobřeží. Zkrátka množství vyžití je tu nepřeberné. 

Chcete-li během dovolené vyzkoušet něco nového a zajímavého, tak určitě nepohrdněte možností potápění nebo jízdou na hoverboardu, neboť právě tyto dvě aktivity tu patří k nejvyhledávanějším. Hlavní sortu turistů sem mířících pak tvoří mladí lidé, které sem láká pestrý noční život, avšak najít se tu dají i klidné oblasti, tudíž se nemusíte obávat se na Slunečné pobřeží vypravit s malými dětmi. 

 Primorsko – letovisko lákající na nejdelší bulharskou pláž 

Deset kilometrů, taková je délka písečné pláže nacházející se v Primorsku. V létě tu panuje fantastické počasí s teplotami často přesahujícími 30 °C, tudíž jde o ideální místo pro trávení dovolené u Černého moře. Primorsko navíc neláká jenom zahraniční turisty, nýbrž patří i k nejnavštěvovanějším dovolenkovým destinacím Bulharů – to dosti vypovídá o jeho atraktivnosti. 

Součástí tohoto letoviska je i ostrov sv. Ivana, jenž je ideálním cílem výletu pro jednotlivce i rodiny s dětmi – dostat se na něj dá výhradně lodí. Přezdíváno mu je “ostrov hadů” dle vodních hadů, jež lze na ostrově a v jeho okolí spatřit. Dokonce tam můžete narazit i na kaktusy! Pokud hledáte akčnější dovolenou, a ubytování v hotelech vás neleká, tak Primorsko je známo velkým množstvím kempů. 

 Pomorie – etnická různorodost a jedno z nejslanějších jezer 

Přímořské letovisko Pomorie najdete v Burgaském zálivu na jižním pobřeží Černého moře, přibližně 20 kilometrů od Burgasu. Zatímco hlavními lákadly většiny bulharských letovisek jsou pláže, tak v případě Pomorie je situace trochu jiná, neboť nejvyhledávanější atrakcí tu je Pomorijské jezero, jež je světoznámou ultraslannou lagunou. Dokonce se tu nachází i celé muzeum věnované pouze soli! 

Pomorie si vás dále získá svým atypickým vzhledem, umístěna je totiž celá na úzkém skalnatém poloostrově. Stejně tak se sem vyplatí zavítat kvůli bohaté historii, kterou toto letovisko zažilo. Jmenovitě můžeme doporučit návštěvu starobylé thrácké hrobky či kláštera sv. Jiří. Zaujme i kulturní a etnická směsice, která pramení z toho, že v minulosti byla tato oblast dobyta Turky. 

 Nasebar – historické letovisko nabízející moderní vyžití. 

Mezi nejlepšími letovisky poblíž Burgasu samozřejmě nesmíme opomenout ani na Nesebar, jež je pln archeologických nalezišť a starodávných kostelů a po zásluze mu tak patří místo na seznamu UNESCO. Nejznámějším kostelem je kostel Ježíše Krista Pantokratora, jehož historie se datuje až do 14. století. Celou atmosféru ještě podtrhují středověké hradby a všudypřítomné dřevěné domy. 

Avšak historie není tím jedením, co turisty do Nasebaru vábí – dále je totiž toto letovisko domovem Aquaparku Nessebar, jednoho z největších vodních parků v Evropě. Perla Černého moře, kterak je Nasebaru přezdíváno, v neposlední řadě láká i na výborná bulharská vína, jež se vyrábí v jeho nedaleké blízkosti. 

Byala – skrytý klenot mezi bulharskými letovisky 

Přibližně na půli cesty mezi Varnou a Burgasem se v obklopení pohoří Stara Planina nachází přímořské letovisko Byala, který není mezi českými turisty příliš známo, což značí jediné – je dosud neobjevenou oázou klidu. Předtím než se Byala otevřela turistům, tak byla malou vesničkou a tento nádech jí zůstal až dodnes, a to přestože se zde začínají stavět hotelové komplexy. Zkrátka jde o ideální místo, kam zamířit, když už jste unavení z ruchu vašeho města. 

Mezi přednosti dále patří rozsáhlé vinice, které se v tomto letovisku nachází – dostanete tak jedinečnou možnost ochutnat pravé domácí bulharské víno. Opomenout nesmíme ani na jedinečné výhledy, jež tu jsou z vysokých skalních útesů. Co se týče pláží, tak na nich naleznete jemný písek, přičemž voda je čistá a těšit se tu můžete i na příjemný mořský vánek.