Letoviska – Varna

Zlaté písky – zlatavý písek všude, kam se podíváte 

Toto jedno z nejznámějších bulharských letovisek ležící v blízkosti Varny (17 km) je známo především zásluhou nejmalebnější bulharské pláže Golden Sands, která je, jak již její název napovídá, pokryta jemným zlatavým pískem. Poblíž se nachází i stejnojmenný národní park, případně se můžete vypravit na pěší túru na přilehlé zalesněné svahy – tudíž pláže rozhodně nejsou to jediné, co zde stojí za návštěvu. Zkrátka Zlaté písky nabízí dokonalou příležitost užít si to nejlepší z bulharské přírody. 

Okolní přenádherné scenérie jsou navíc doplněny průzračnou vodou Černého moře. Díky pestrému programu je letovisko Zlaté písky ideální destinací i pro rodiny s dětmi. Milovníci sportů tu mohou vyzkoušet windsurfing, zatímco i milovníci nočního života si tu přijdou na své, neboť tato oblast je známá též zásluhou nejlepších bulharských barů a karaoke. Ikonickou památkou tohoto letoviska je pak klášter Aladzha, který se nachází uvnitř jeskyně! 

Albena – plážový ráj poblíž nádherných lesů 

Turistický resort Albena se nachází na severním pobřeží Černého moře přibližně 35 kilometrů od Varny. Jedním z jeho hlavních lákadel je přírodní rezervace Baltata, jež se nachází v jeho bezprostřední blízkosti, která dává návštěvníky možnost ochlazení během horkých letních dnů, neboť je tvořena hustými lesními porosty. 

Avšak největším lákadlem samozřejmě zůstávají pláže a osvěžující vody Černého moře – konkrétně podél pobřeží najdete desítky větších i menších pláží s tím, že celková kapacita pláží, tj. počet lehátek, činí více 15 tisíc míst, takže své pohodlné místečko na pláži tu určitě seženete i během hlavní turistické sezóny. Stejně tak pestrý je výběr hotelů, těch je v Albeně více než 40, přičemž zamířit sem můžete jak za luxusem, tak i do hotelu z kategorie těch nejlevnějších. 

Průměrná teplota zde v létě činí 28°C, průměrná teplota mořské vody je pak 25°C. Krom moře můžete zavítat i do některých ze tří lázních v Albeně a užít si tak relaxu vskutku na maximum. V neposlední řadě tu na vás čeká sportovní a kulturní vyžití, pořádají se tu různé festivaly a k dispozici jsou tenisové kurty či volejbalová hřiště. 

 Balchik – romantické přístavní město 

Město Balčik, jež má 13 766 obyvatel, vás zajisté okouzlí velkým přístavem, který se v něm nachází – ideální místo pro romantické večerní procházky. Romantiku navíc můžete podpořit i v některé z vyhlášených restaurací, doporučit můžeme kupříkladu Flora Garden, která má v nabídce řadu bulharských specialit. 

Pozor však na to, že toto bulharské letovisko se řadí spíše k těm luxusnějším, tudíž není vhodným cílem při low cost cestování. Avšak pokud se zde ubytujete, tak odměnou vám bude možnost navštívit místní palác, který vás okouzlí svou mohutností. Vlastně celá tato lokalita láká turisty primárně na svou starobylou atmosférou, která se zde zachovala po staletí. 

Vypravit se sem na dovolenou se ale vyplatí nejenom milovníkům historie, nýbrž i přírody – navštívit tu můžete jednu z nejlepších botanických zahrad v zemi. Balchik je znám též díky léčivým pramenům a léčivému bahnu, jež zde vyvěrá. Plážový pás tohoto letoviska, který měří úctyhodné čtyři kilometry (!), je zas skvělým místem k odpočinku.  

 Kavarna – ideální letovisko, pokud máte nejradši relax na pláži 

Letovisko Kavarna se nachází 63 km severovýchodně od Varny na skalnatém pobřeží, přičemž je rájem pro milovníky plážové pohody – rozprostírá se totiž na něm více než 70 tisíc metrů čtverečních pláží! Avšak Kavarna je známa i díky rockové muzice. Pokud tedy máte rádi tento hudební žánr, tak rozhodně nevynechejte návštěvu každoročně pořádaného festivalu, jenž v minulosti přilákal takové hvězdy rocku jakými jsou Motörhead či Scorpions. 

Jedná se o oblast s bohatou historií, která se datuje až do 3. tisíciletí před naším letopočtem, tudíž není žádným překvapením, že se zde nachází celá řada muzeí mapujících její vývoj. Mezi další lákadla této pobřežní bulharské oblasti pak bezesporu patří Národní archeologická rezervace Yaylat či zátoka Taukliman, která turisty láká na možnost spatřit řadu ohrožených zvířat, především tedy vodních ptáků.