Dovolenou, na které si užijí milovníci historie i ti, co se chtějí jen tak válet na písečné pláži, nabízí město/letovisko Nesebar. Proč se vydat zrovna do Bulharska, kde letovisko leží, to se za chvíli dozvíte.
Nesebar je pozoruhodné město mnoha tváří
Nesebar si zaslouží vaši pozornost už jen tím, že jej omývá Černé moře. Jeho vlny si můžete dosyta užít na písčitých plážích, kterých má letovisko dostatek. Svou strukturou a historií vám může P nabídnout rozmanité zážitky. Letovisko je rozděleno na dvě části – na Starý Nesebar a Nový Nesebar. Obě tyto části jsou k sobě spojené uměle vybudovanou šíjí, která slouží jako most mezi těmito dvěma světy. Zatímco v Novém Nesebaru (na pevnině) najdete spíše hotely, pláže a trhy, Starý Nesebar (tvoří jej úzký poloostrov) nabízí svou autentickou historii. Co je dobré o Nesebaru vědět?
– Historie Nesebaru sahá až do 5. století před naším letopočtem,
– Nesebar je jedno z nejstarších evropských měst,
– zároveň se jedná o nejstarší trvale osídlené místo, které se v Bulharsku dochovalo,
– historické centrum Nesebaru je od roku 1983 zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,
– od roku 1956 je historická část Nesebaru významnou architektonickou a archeologickou rezervací.
Historický Nesebar
I přesto, že je poloostrov, na němž se Starý Nesebar nachází, dlouhý asi 850 metrů a široký jen asi 350 metrů, je na něm obrovská koncentrace historických staveb, domů, především pak kostelů. Historický Nesebar jistě bude klenotem pro ty, kteří milují historii. Tady na ně opravdu dýchne. Ne nadarmo je Nesebar označován jako město kostelů. Najdete jich zde až 40, což Nesebaru přináší svou slávu. Kostely zde vznikaly hlavně v době, kdy byla na toto místo posílána neposlušná šlechta, která si sem přinesla i svou víru.
Město plné kostelů
Mezi nejzajímavější kostely patří Kostel Krista Pantokrata, který vás okouzlí svým obloukovitým průčelím i velmi zdobným interiérem. Tento kostel je velmi zachovalý. Významný je i kostel sv. Sofie z 5 století př. n. l., kostel sv. archandělů Michaela a Gabriela ze 14. století, kostel Jana Křtitele z 11. století, kostel svatého Theodora ze 13. století, kostel sv. Jana Aliturgeta ze 14. století a další.
Typickou atmosféru města vytvářejí úzké uličky, které se klikatí mezi pro Nesebar typickými starými domky s dřevěnými dostavovanými patry (kvůli malé rozloze poloostrova obydlí jinak rozšiřovat nešla).
Za vidění určitě stojí také:
– zbytky byzantského metropolitního chrámu Starata Metropolia ze 6. století s kašnou hned vedle,
– pozůstatky starých římských lázní,
– větrné mlýny ze 18. – 19. století, z nichž jeden se dokonce nachází na hranici nové a staré části Nesebaru,
– archeologické muzeum, které nabízí exponáty z vykopávek, které na Nesebaru v minulosti proběhly.
Ve městě to žije
Dlouhá historie z města přímo vyzařuje, do toho se prolíná každodenní život místních i ruch turistů. Nesebar rozhodně nepatří mezi zapomenutá místa světa. Pro svůj půvab je každoročně cílem mnoha turistů. Najdete zde obchůdky se vším možným, hospůdky, kavárny a stánky, díky kterým to tady žije.
Nesebar pláže a okolí
Až dokonale nasajete historickou atmosféru Starého Nesebaru, můžete ji pomalinku vstřebávat na některé z nesebarských pláží. Pláže v Nesebaru jsou široké, pokryté zlatým pískem a nabízí veškerý hotelový komfort. Nejvýznamnější pláž Nesebaru se nachází u jižní části nové části města a lze se po ní pěšky dostat až do sousední vesničky Ravda. Je to klidná vesnička s menším množstvím turistů.
Až Nesebar prolezete křížem krážem, nezbývá vám, než se poohlédnout také do jeho blízkého okolí. Kromě letoviska Ravda se nedaleko nachází také letovisko Slunečné pobřeží. Na něj se dostanete buď pěšky po pláži nebo speciální turistickou lodí, která vás tam doveze. Za návštěvu stojí také nedaleké město Pomorie (asi 17 km od Nesebaru). V tomto městě můžete najít nejen příjemné pláže, nýbrž i pozoruhodné Pomorijské jezero využívané pro těžbu soli.
Pro svou minulost a krásu by se mělo letovisko Nesebar alespoň jednou ocitnout na seznamu destinací, do kterých máte v plánu jet.